Adres Empire State Building 350 Fifth Avenue, 33rd/34th Streets, New York, NY 10001
Koszt budowy (sam budynek) $24,718,000
Sumaryczny koszt budowy wraz z ziemią $40,948,900
Czas pracy przy budowie 7 milionów godzin
Ilość robotników 3,400
Waga budynku 365,000 ton
Ilość zużytej stali 60,000 ton
Ilość zużytych cegieł 10 milionów
Fundamenty 16.7 metrów pod ziemią
Piwnica 10.6 metrów pod ziemią
Długość budynku 129 metrów
Szerokość budynku 56.9 metrów
Wysokość (bez wieży) 381 metrów
Wysokość (z wieżą) 449 metrów
Obszar zabudowy 7,240 metrów kwadratowych
Szerokość geograficzna 40 stopni 44 minut 53.977 sekund, północ
Długość geograficzna 73 stopni 59 minut 10.812 sekund, zachód
Ilość okien 6,500
Ilość schodów 1860
Ilość pięter 102
Ilość wind 73
Ilość wejść 5
Prędkość windy 366 metrów na minutę
Czas wjazdu na 80 piętro 45 sekund
Powierzchnia do wynajęcia 24,172 metrów kwadratowych
Przechył przy wietrze 177 kilometrów na godzinę 3.7 centymetra
Ilość uderzeń pioruna w wieże 100 na rok
Liczba pracujących ludzi w ESB ponad 15,000
Personel 250 osób
Ilość wyrzucanych śmieci 100 ton na miesiąc
Ilość zużywanego prądu 40 milionów kilowatogodzin
Ilość hydrantów 400
Długość rur kanalizacyjnych 96 kilometrów
Długość kabli telefonicznych 5,600 kilometrów
Ilość żarówek 3 194 547
Ilość wentylatorów 6,700
Ilość toalet i umywalek 2,500
Ilość tarasów widokowych 2 (86, 102 piętro)
Widoczność z tarasu na 86 piętrze do 125 kilometrów
Suma odwiedzających ESB ludzi 120 milionów
Zysk na wydzierżawianiu budynku 1.97 miliona dolarów na rok
Wartość budynku 57.5 miliona dolarów
Ilość odwiedzających na rok 3,6 miliona
Ilość filmów w których pojawia się ESB ponad 90

Oryginalny maszt na szczycie wieżowca mierzył 20.5 metrów i pierwotnie miał służyć do cumowania sterowców. Potrafił wytrzymać nacisk poziomy do 50 ton. Podczas budowania ESB Raskob i jego partnerzy twierdzili, że w niedalekiej przyszłości będze można odbywać międzykontynentalne, trans-Atlantydzkie lub trans-Pacyficzne loty sterowcami z portu w Nowym Jorku. Pasażerowie mieli wjeżdżać na szczyt (obserwatorium na 102 piętrze) Empire State i stamtąd wsiadać do sterowca (!?!). Przy pierwszej próbie podejścia do masztu prywatnego sterowca, udało się utrzymać go w miejscu przez 3 minuty. Następna próba (we wrześniu 1931 roku) niestety nie była już tak udana i wojskowy sterowiec o mało nie stanął w pionie! Balast z wodą spadł na przechodniów stojących kilka przecznic od ESB. Cztery miesiące po nieudanych próbach ze sterowcami postanowiono wykorzystać maszt do celów komunikacyjnych.

Pierwotnym dzierżawcą iglicy na Empire State była National Broadcasting Company. NBC pierwsze doświadczenia z transmisją telewizyjną rozpoczęła 22 grudnia 1931 roku kiedy to po raz pierwszy wysłano a następnie odebrano i wyświetlono wysoko częstotliwościową transmisję sekwencji obrazów. W niedługim czasie na szczycie zainstalowano dwa przekaźniki: wizji (W2XF) oraz fonii (W2XK). Pozwoliło to nadawać sygnał wizyjny z najwyższą w tamtym okresie rozdzielczością 120 linii na klatkę. Dla porównania inne przekaźniki (np. W2XBS na New Amsterdam theatre) potrafiły wysyłać sygnały maksymalnie 60-liniowe. Z biegiem czasu na szczycie Empire State Building pojawiały się kolejne nadajniki telewizyjne przełamujące bariery technologiczne. W 1936 roku nowa antena NBC potrafiła już wysyłać 343-linowy obraz razem z fonią, dzięki czemu nie trzeba było dostrajać odbiorników osobno do obrazu i dźwięku. Do 1938 roku, NBC po raz kolejny zmodyfikowało swoją antenę (o oznaczeniach W'2XBS) do potrzeb przesyłu obrazu z rozdzielczością 441 linii na klatkę a regularne nadawanie rozpoczęto w styczniu 1940 roku. Prac nad antenami nie przerwano nawet w obliczu drugiej wojny światowej kiedy to zainstalowano następną antenę (WNBT), której zadanie polegało na dystrybucji fonii i dźwięku kanału 4 (channel 4).

W 1941 roku istniały dwie komercyjne stacje telwizyjne w Nowym Jorku. Do 1949 roku rozpowszechniało swoje sygnały już siedem stacji a każda z nich nadawała z innego miejsca w mieście. Powodowało to wiele problemów, choćby z potrzebą obracania anteny odbiorczej przez klientów za każdym razem gdy chcieli zmienić program. By rozwiązać tę niedogodność rozpoczęto prace nad projektem skupiającym na wieżowcu Empire State kilka nadajników różnych stacji. Prace nad instalacją odpowiedniego masztu rozpoczęły się w 1950 roku. Do czerwca tego roku 20.5 metrowy maszt zastąpiono 46 metrową wieżą, posiadającą 5 telewizyjnych nadajników i 3 radiowe anteny. W 1953 roku zostały tam przeniesione także nadajniki innych stacji telewizyjnych: WCBS-TV z dachu "Chrysler Building", WPIX z "Daily News Building", WJZ-TV ze szczytu Hotelu "Pierre" oraz WNBT, WABC-TV, WABD razem z wieloma stacjami radiowymi.

Przez wiele lat zakres obsługiwanych stacji ze szczytu Empire State systematycznie się powiększał by w 1967 roku osiągnąć liczbę dwudziestu dwóch niezależnych nadajników. Takie rozbudowanie wieży było możliwe dzięki firmie Empire State Building Co., która była właścicielem głównego masztu i dbała o utrzymanie go w odpowiednim stanie. Firma wydzierżawiała poszczególnym stacjom miejsce na iglicy co w tamtym okresie było wydarzeniem bez precedensu. Jednak nic nie trwa wiecznie i w głowach projektantów powoli powstawał już budynek, który miał zagrozić pozycji ESB jako głównemu nadajnikowi sygnałów radiowo-telewizyjnych w Nowym Jorku. Był to World Trade Center.

Historia architektury to stałe dążenie do osiągnięcia coraz to większych wysokości. Tysiące robotników w trudzie budowało piramidy starożytnego Egiptu, Europejskie katedry i niezliczoną ilość innych wież na całym świecie - wszystko w celu stworzenia czegoś budzącego respekt. Z początku ludzie tworzyli wieżowce ponieważ były dogodnym sposobem zwiększenia powierzchni nieruchomości na niewielkim obszarze ziemi. Jednak wspaniałość coraz to wyższych budowli przyczyniała się do rozpowszechnienia i popularyzacji wysokościowców. Pod koniec XIX wieku sądzono, że osiągnięto już kraniec możliwości budowy wzwyż jednak odkrycie nowych technologi wymusiło zmianę dotychczasowego sposobu myślenia. Nagle stało się możliwe pracowanie i życie w ogromnych wieżowcach osiągających kilkaset metrów wysokości.

Światła na Empire State Building wykorzystywane są podczas obchodzenia świąt narodowych oraz innych najprzeróżniejszych okazji takich jak: Dzień Ziemi, Walentynki, Dzień Weteranów, Halloween, Dzień Kolumba... Wiosną i jesienią każdego roku, w mgliste noce, światła na budynku zostają wyłączone dla bezpieczeństwa migrujących ptaków. Powodowały one pomyłki ptaków których rezultatami były uderzenia o ściany wieżowca.

Jeden z najbardziej rozpoznawanych wieżowców na świecie przechodził w 2013 roku modernizacje. Po raz kolejny właściciele Empire State Building zdecydowali się unowocześnić i przystosować budynek do wytycznych dotyczących emisji dwutlenku węgla oraz zużycia energii elektrycznej. Ukończony projekt przyniesie znaczne oszczędności w długim terminie a wykonane w ramach projektu działania posłużą jako wyznacznik dla innych nowojorskich wieżowców.

Projekt ten opracowany został przez ekspertów w celu sprostania wymogom systemowym oraz integracji rozwiązań ekologicznych. Kontrakt na modernizację zawiera w sobie renowację wszystkich 6514 okien - wymiana uszczelek, czyszczenie szyb oraz wprowadzenie specjalnego nisko-emisyjnego gazu pomiędzy warstwy szyb. Powinno to skutkować wielokrotnymi oszczędnościami ze względu na mniejsze utraty ciepła oraz możliwość podniesienia efektywności aktualnego agregatu chłodzącego.

Źródło: www.esbnyc.com

Ekipa remontowa zidentyfikowała i rekomendowała wymianę siedmiu pozostałych - mających największe uzasadnienie ekonomiczne - systemów budynku. Koszt całkowity projektu zwróci się po 3 latach, dzięki 38% oszczędnościom w zużyciu energii. Inne rekomendacje to: zmniejszenie wymaganego obciążenia cieplnego o 33% (1600 ton) i szczytowego poboru prądu elektrycznego do 3,5 MW, poprawienie wyglądu i komfortu cieplnego pomieszczeń biurowych, poprawienie jakości powietrza wewnątrz budynku poprzez systemy kontroli dla najemców oraz poprawienie warunków oświetleniowych.

Podsumowanie projektu:

  1. Modernizacja okien,
  2. Systemy bezpośredniej cyfrowej kontroli (DDC),
  3. Oświetlenie, światło dzienne oraz wtyczki w biurach,
  4. Jednostki wymiany powietrza: VAV / AHUs,
  5. Modernizacja agregatu chłodniczego,
  6. System zarządzania energią dla najemców,
  7. Bariery termoizolacyjne,
  8. Systemy kontroli powietrza i wentylacji dla najemców (DCV)

Głównymi celami tego projektu oprócz wykonania modernizacji jest dokumentowanie procesu dostosowawczego oraz zapewnienie wielokrotnego wykonania dla kolejnych komercyjnych nieruchomości. Ważne jest tu trzymanie się zaplanowanego budżetu oraz jego realizacja. Dodatkowo wprowadzane udogodnienia pozwalają zachować ten historyczny budynek w dobrym stanie na mocy porozumienia z nowojorską LPC (Landmarks Preservation Commission), która przyznała mu tytuł historycznego punktu orientacyjnego w 1986 roku.

Źródło: www.esbnyc.com

Zakończenie projektu pozwoliło zrealizować oszczędności rzędu prawie 40% na konsumpcji energii, podczas gdy typowe modernizacje cieplne budynków redukują zapotrzebowanie o maks. 10-20%. Na 42 piętrze stworzono specjalną strefę dla przyszłych najemców, gdzie mogą się zapoznać z efektami działań zarządu. Komfort i ciepło oraz nowoczesny design i przestronne wnętrza to aktualna oferta dla firm. Dzięki zmianie modelu oraz profilu najemcy budynek ten przeżyje kolejną młodość w swojej długiej historii.

Całkowity koszt modernizacji to 13,2 mln dolarów a skapitalizowana roczna oszczędność to 4,4 mln dolarów. Właściciele i zarząd budynku szacują całkowity okres spłaty zadłużenia na 15-20 lat w zależności od ofert instytucji finansujących przedsięwzięcie.

Źródło: www.esbnyc.com

Tłumaczenie: Redakcja, źródło: www.WBDG.org

Wykorzystujemy ciasteczka!

Ta strona wykorzystuje mechanizm ciastek ("cookies"). Informacje nie są zbierane przez nas (firmę Somapro) nawet w celach marketingowych a jedynie służą do przechowywania ustawień pluginów / oprogramowania wykorzystywanego na tej stronie. Wyraź zgodę i przejdź do witryny.